I přes dynamický rozvoj digitálního věku jsou tištěná média stále velmi populární. Reklamní obsah v podobě letáků, plakátů nebo katalogů je stále denně zadáván a vydáván v obrovských objemech. Tisk takového množství reklamních materiálů by nebyl možný bez ofsetového tisku. Seznamte se s touto technologií a zjistěte, co nabízí.
Jak vznikl ofsetový tisk
Ofsetový tisk je proces s dlouhodobou tradicí, který vychází z techniky tisku na kameni. Prvním krokem v jeho rozvoji bylo vytvoření litografického tisku v roce 1796. Dalším milníkem ve vývoji ofsetové techniky, jak ji známe dnes, bylo nahrazení kamene zinkovou deskou a následně vynález prvních tiskařských strojů. Za otce moderního ofsetového tisku jsou považováni Američan Iry W. Rubel a Němec Caspar Hermann.
Jak funguje ofsetová tiskárna
Technologie ofsetového tisku se může zdát poměrně složitá. Ofset je proces, při kterém se obraz přenáší z tiskové desky na válec a odtud na správný tiskový substrát. Tisková matrice funguje na zásadě odpuzování tuku a vody. Potištěné plochy absorbují inkoust a odpuzují vodu díky použití zvlhčovacího roztoku. Na druhé straně oblasti, které mají být nepotištěny, se chovají opačně. Tento typ tisku se nazývá vodní ofset. Stojí za to vědět, že se ofsetový tisk provádí i bez použití zvlhčovacího roztoku. Stačí speciální barvy a ploché silikonové matrice. Tento typ tisku se nazývá bezvodý ofset.
Ofsetový kotoučový tisk versus archový tisk
Technologii ofsetového tisku dělíme na dva druhy – archový a kotoučový tisk. V prvním případě jednotlivé archy (papír, karton, fólie) procházejí jeden po druhém sestavou tiskového stroje. Archový tisk se doporučuje zejména pro výrobu vysoce kvalitních komerčních tisků. Pokud jde o kotoučový tisk, celá zásoba papíru je na svinuté roli. Substrát odvinutý z role je podáván nepřetržitě a následně potištěn a oříznut. Ofsetový kotoučový tisk je nejvhodnější pro velkoobjemové knihy, katalogy, noviny a další velkoobjemové produkty.
Barvy v ofsetovém tisku
Věděli jste, že ofsetový tisk používá ofsetové barvy v modelu CMYK? To znamená, že tištěný obraz je založen na čtyřech základních barvách: azurová (modrá), purpurová (červená), žlutá (žlutá) a černá (černá) a pro každou barvu je vytvořena samostatná tisková deska. Potištěný substrát prochází postupně všemi čtyřmi tiskovými deskami pomocí speciálních vodicích systémů. Následně se kontroluje poloha jednotlivých barev jedné nad druhou a intenzita barev. Aby vše bylo v souladu s objednávkou co do správnosti a kvality.
Zajímavost:
Speciální nebo dekorativní barvy jako stříbrná, zlatá, neonová a metalická jsou vytvářeny barevnými paletami Pantone nebo HKS, které lze snadno kombinovat se základními barvami CMYK.
Co dokáže ofsetový tisk
Ofsetový tisk má mnoho výhod, ale tou nejdůležitější je, že lze tiskový produkt vytvářet ve velmi velkých množstvích bez ztráty kvality. Reklamní materiály vytvářené touto technologií se vyznačují čistotou tisku, přesnou reprodukcí barev a vysokou odolností. Ofset je navíc vhodný pro tisk na různých podkladech, takže je vhodný pro tvorbu produktů, jako jsou letáky, plakáty a časopisy. Proces však není omezen pouze na papírové výrobky. Používá se také pro potisk lepenky a kartonů, fólií a jiných plastů, skla a dokonce i tenkých kovů (např. plechovky od nápojů).
Kdy se vyplatí zvolit ofsetový tisk?
Jak digitální, tak ofsetový tisk mají své silné a slabé stránky, výběr odpovídající metody proto závisí na Vašich požadavcích a očekáváních. Výhodou ofsetu je jednoznačně vysoká kvalita tisku při středních a velkých nákladech tisku a možnost použití doplňkových barev. Digitální tisk a digitální tisk v ofsetové kvalitě se naproti tomu vyznačují vysokou kvalitou a ohromnou flexibilitou, díky čemuž je ideální pro malosériovou výrobu, personalizaci a krátké série.
Více o digitálním tisku si můžete přečíst zde: 👇