Proekologické aktivity jsou celosvětovým trendem. Recyklace a výběr opakovaně použitelných produktů nebo vyrobených z biologicky rozložitelných materiálů se staly každodenními otázkami velké části společnosti. Je možné v polygrafickém průmyslu zavést aktivity v souladu s ochranou životního prostředí?
Není těžké najít příklady, které vysvětlují mýtus o tom, že polygrafický průmysl škodí životnímu prostředí. Vezměme si například papír, základní surovinu každé tiskárny – jeho výroba vyžaduje kácení stromů, což odporuje ekologickým postojům. Existuje však spousta dalších řešení, která tiskárny využívají ke splnění běžných očekávání udržitelného rozvoje a přijetí proekologické politiky společnostmi.
Moderní tiskové technologie – stejný proces, méně spotřebované energie a vytvářeného odpadu
Velké tiskárny zakládají svou činnost na efektivním strojním vybavení. Specializovaná zařízení se umisťují na plochy, jejichž velikost se udává v metrech čtverečních. Dá se na takovém místě hovořit o jakékoli ekologii?
Moderní technologie digitálního tisku jsou navrženy v duchu ochrany životního prostředí
a zaměřeny na eliminaci vytváření odpadů a emisí škodlivých látek. Výrobci strojů pamatují na řešení, která snižují spotřebu energie. Většina tiskáren je při své činnosti ochotně využívá nejen k ochraně životního prostředí, ale také ke snížení výrobních nákladů.
Zodpovědný výběr tiskařských strojů může být určitým odrazem hodnot konkrétní společnosti. Například strojní vybavení naší tiskárny, tedy plocha přes 16 000 m2, je poháněno technologiemi značek: HP, Agfa, Heidelberg a Kodak – vybíráme si důvěryhodné výrobce, kterým není lhostejná ochrana životního prostředí. Konkrétním příkladem proekologické technologie používané v naší tiskárně je HP Indigo: stroj vybavený pokročilými mechanismy rekuperace energie nebo speciálním systémem rekuperace tepla, který umožňuje vytvářet recyklovatelné a dokonce kompostovatelné tisky.
Technologie v souladu s přírodou – obnovitelné zdroje energie
Tiskařské stroje nejenže spotřebovávají obrovské množství energie, ale stejně tolik energie vyžadují i k provozu. Naštěstí dnes existuje několik alternativ k fosilním palivům, které se stále nejčastěji používají k napájení mnoha zařízení. Volba obnovitelných zdrojů energie znamená, že i tak velké společnosti, jako je naše tiskárna, mohou snížit svůj negativní dopad na životní prostředí, například snížením emisí skleníkových plynů.
Naše stroje jsou téměř výhradně poháněny větrnou energií. V roce 2021 pocházela energie, kterou jsme nakupovali, ze 100% obnovitelných zdrojů a tento výsledek se již několik let drží na konstantní úrovni, osciluje na cca 98%.
Certifikovaná kvalita – papír s ekologickým značením, recyklované a biologicky rozložitelné materiály
Svou skutečnou snahu o snížení negativního dopadu na životní prostředí mohou polygrafické firmy doložit patřičnými certifikáty, objevujícími se nejčastěji na papíře. Hovoříme o surovinách, které jsou označeny například značkou FSC (Forest Stewardship Council) což znamená, že byly vyrobeny ze dřeva pocházejícího ze zodpovědně obhospodařovaných lesů s přihlédnutím k ekologickým, sociálním a ekonomickým přínosům. Neméně důležitým certifikátem je symbol EU Ecolabel, což znamená, že při výrobě suroviny nebyly použity žádné škodlivé látky, jako například chlór.
Mezi další označení, která se používají k označení určitých výrobních aspektů daného papíru, patří:
– PCF – bělení papíru bylo provedeno peroxidem vodíku, ozonem nebo kyslíkem místo chlóru,
– TCF – při výrobě papíru nebyl použit chlór,
– EFC – chlór byl nahrazen méně invazivními látkami.
Tiskařské společnosti podporující udržitelný rozvoj a ochranu životního prostředí budou rovněž nabízet alternativní materiály a druhy papíru: biologicky rozložitelné nebo recyklované suroviny, vhodné k recyklaci po jejich použití.
V souladu s ekologickými trendy a především vědomým a odpovědným jednáním naše tiskárna nabízí také materiály, které minimálně zatěžují životní prostředí. Patří mezi ně například kraftové papírové tašky nebo obaly, které lze vyrobit z ekologického papíru Kraftliner.
V souladu s přírodou a polygrafií
Být eko často vede k drobným zvykům, jejichž význam je patrný až v širším, například sociálním pohledu, po sečtení jednání jednotlivých osob z celého světa. Podobně i v polygrafickém průmyslu a ve firmách zastupujících jiné obory začíná péče o životní prostředí každodenním, odpovědným řízením podniku a dokonce i chováním zaměstnanců.
Třídění odpadu v kancelářích nebo výrobních prostorách, nákup ekologických inkoustů nebo sociální kampaně (např. výsadba nových stromů jako kompenzace za kácení stromů potřebných pro výrobu papíru) – takové nenápadné činnosti dávají základ pro neustálý růst v ekologickém duchu. Jednoduché každodenní činnosti se mění ve zvyky, které určují naše myšlení o konkrétních věcech.
V naší tiskárně vždy hledáme ekologická řešení, kdekoli je to možné. Například: při balení zakázek nepoužíváme umělá plniva a ofsetové tiskové desky jsou dodávány do tiskárny přímo na paletách, což nám umožňuje snížit spotřebu kartonů a množství vznikajícího odpadu. Všechny popisované praktiky nelze shrnout jinak, než myšlenkou, že i v polygrafickém průmyslu je místo pro ekologii, která je v polygrafickém světě rok od roku znatelnější.