Znalost grafických programů je klíčem ke správné přípravě souborů k tisku. Aby vše bylo v pořádku, je žádoucí používat program určený pro navrhování konkrétních materiálů.
Pravděpodobně máte své vlastní preference a každý z vás má oblíbený program pro grafické prezentace. Nechceme vám nic přikazovat, pouze napovědět, jak můžete zabránit padělání. Dnes zlehka o čtyřech nástrojích pro vytváření celistvých návrhů: Photoshop, Illustrator, InDesign a CorelDraw. Začněme tedy!
Photoshop – magický program
Díky němu vypadají obaly barevných časopisů tak, jak vypadají. Vytváří mimořádně působivé návrhy, které s realitou nemají často mnoho společného, je to zlepšovač a zdokonalovač v jednom. Často je nazýván cibule, protože práce vzešlé z jeho (nebo spíše vaší) ruky sestává z obrovského počtu vrstev. Může mít mnoho masek, mezi nimiž jsou ještě filtry a velkolepé efekty. Vytahování králíka z klobouku je v něm možné i tehdy, když nemáme králíka ani klobouk. Kouzlo s jednou podmínkou – musíte jej dobře poznat, protože čarodějem Photoshopu se stanete jen díky skutečným znalostem jeho obsluhy.
S otevřenou náručí přijímáme uzavřené soubory. Abyste se vyhnuli překvapením v projektech, nezapomeňte – vždy změňte písmo na křivky.
Illustrator – vektorový program
Neustále zápasí s CorelDrawem. Má stejně tolik příznivců jako odpůrců. Pro vyřešení sporu se musíte utkat s oběma programy. V Illustratoru vytváříme jednoduché projekty, např. vizitky, letáky. Dobře zvládá návrhy vystřihovánek a složek. Používají ho designéři z celého světa, kteří připravují ilustrace a typografii pro potřeby tištěných a internetových materiálů. Můžete v něm použít všechny filtry pro vektory, stejně jako ve Photoshopu pro bitmapy. Určitě je výhodnější při vizuálním dodělání návrhů nežli oddělání odpůrců.
Nízce se klaníme souborům, které mají černou barvu ve fontech potištěnou (overprint), nikoliv vybranou.
CorelDraw – je také program pro vektorovou grafiku
Jeho příznivci v něm rozhodně nenavrhují za trest. Odměnou je, že projekty vytvořené v Corelu lze škálovat na libovolnou velikost, např. logo, které navrhujeme pro potřeby vizitky, pak můžeme klidně zvětšit na velikost banneru. Nemusíme v něm navrhovat pro zamýšlený formát, dokonale se osvědčí u velkoformátového tisku. Je jednoduchý, intuitivní a vůbec na něj nejste odkázáni.
Neschováváme se před soubory se spadávkami. Požadujeme jen takové.
InDesign – program pro zvláštní úkoly
Zejména pro navrhování vícestránkových publikací a publikací se složitou strukturou (katalogy, knihy, brožury). V něm děláme sazbu, zlom a připravujeme soubory pro tisk. Grafici jej nazývají sazbovým kombajnem nebo indošem. Poskytuje obrovské možnosti – má vzorové stránky, makety publikací, rozsáhlý textový editor. Dokonale se osvědčí při personalizaci. Práce s ním je velmi pohodlná, soubory se snadno otevírají a ukládají. Výhodou je rychlá integrace s ostatními kámoši z Adobe.
Pokud umíte provádět sazbu v InDesignu se zavřenýma očima, pak je to skvělé.
PS: Pamatujte na originální software. Jen pro jistotu, abyste si vždy oblékali a nosili jen své oblíbené náramky 😉