Zajímá Vás, jak správně připravit soubor s bílým potiskem a podtiskem v aplikaci InDesign? Minule jsem Vám ukázal, jak to udělat v Illustratoru, a tentokrát Vám vysvětlím, jak to udělat v InDesignu.
Bílý potisk na tmavý papír se někdy používá například na vizitky, pozvánky nebo letáky. Jak dobře připravit soubor s bílým potiskem? Vše vysvětlím krok za krokem tak, aby to bylo snadno pochopitelné. A tmavý lze ponechat pouze na vizitky. Začínáme výukový kurz InDesignu.
V Justprint provádíme bílý potisk na čtyři různé dekorativní papíry barvené ve hmotě (tmavě modrý, červený, černý a šedohnědý) a také na kraftové papíry.
- Sirio Color Dark Blue 290 g
- Sirio Color Lampone 290 g
- Sirio Color Black 290 g
- Sirio Color Pietra 290 g
- Kraftliner 170 g
- Kraftliner 250 g.
Bílý tisk je k dispozici pro následující produkty: vizitky, skládané vizitky, vizitky MultiLoft, letáky, listy A3, firemní složky, balicí papír, obaly na sešity a katalogy, kraftové kalendáře, krabice, papírové tašky a pozvánky. Chcete-li si objednat např. vizitky s bílým potiskem, jednoduše vyberte příslušný papír ve výběrovém okně s dostupnými možnostmi.
![](https://justprint.cz/blog/wp-content/uploads/JPCZ_01.jpg)
V parametrech produktu, např. vizitky, můžete vybrat jednostranný nebo oboustranný potisk. Bílá barva může být samostatná (1/0, 1/1) nebo doplňková (5/0, 5/5) pro projekty s barvami CMYK.
![](https://justprint.cz/blog/wp-content/uploads/JPCZ_02.jpg)
Fáze návrhu
Vytvořte nový dokument, definujte spadávky podle naší specifikace přípravy souboru k tisku. Na výběr máte dva formáty vizitek (90 × 50 mm a 85 × 55 mm). V tomto okně můžete zadat spadávky (Bleed), okraje (Margins) a zda bude vizitka jednostranná nebo oboustranná (počet stran).
![](https://justprint.cz/blog/wp-content/uploads/Id_01-2.jpg)
Po vytvoření dokumentu se tento pohled zobrazí v InDesignu, samozřejmě ve tvaru vyplývajícím ze zvoleného formátu vizitky (v našem případě se jedná o vertikální vizitku).
![](https://justprint.cz/blog/wp-content/uploads/Id_02-1.jpg)
Vytvořte dvě vrstvy: jednu „White“ a druhou „grafika“ (Your Project). Ve druhé navrhneme celou vizitku a později přeneseme prvky, které mají být bílé, do vrstvy „White“.
![](https://justprint.cz/blog/wp-content/uploads/Id_03-1.jpg)
Nyní vytváříte spotovou barvu (spot colour) a na obrázku níže je znázorněno, kde ji můžete vytvořit. Klikněte na pole pro výběr barvy a z rozevírací nabídky vyberte možnost „nový vzorník barev“ (New Colour Swatch).
DŮLEŽITÉ je, aby bílá barva byla označena jako doplňková (Colour Type > Spot). Bílá musí být vždy simulována některou barvou CMYK, aby byla v souboru viditelná. Zvolili jsme 100% žlutou barvu (Yellow), ale může to být jakákoli jiná libovolná barva.
![](https://justprint.cz/blog/wp-content/uploads/Id_04-1.gif)
Byla vytvořena doplňková barva (spot colour).
![](https://justprint.cz/blog/wp-content/uploads/Id_05-1.jpg)
Nyní vyberte všechny prvky, které mají být bílé, dejte jim spotovou barvu, kterou jste již vytvořili v předchozím kroku, a přeneste všechny tyto prvky z vrstvy, ve které vytváříte projekt (v našem případě je to Your Project), do vrstvy White.
![](https://justprint.cz/blog/wp-content/uploads/Id_06-1.gif)
Naše ukázková vizitka má nejen bílý potisk, ale také bílý podtisk pod oválnou fotografií. Bílý podtisk je velmi důležitý pro získání kontrastnější fotografie při tisku na tmavý papír.
![](https://justprint.cz/blog/wp-content/uploads/Id_07-1.jpg)
Naše fotografie nemá složitý tvar a nejjednodušší způsob, jak to udělat, je jednoduše vytvořit takový ovál pomocí nástroje Elipsa (Ellipse). Aby bílý podtisk nepřekrýval fotografii (aby „nesvítila“), je třeba ovál zmenšit, tj. provést tzv. trapping.
V případě malých prvků není třeba většího přesunu, stačí zmenšit ovál základy, např. na 0,4 mm od horní vrstvy (foto).
![](https://justprint.cz/blog/wp-content/uploads/Id_08-1.jpg)
Podklad pod fotografií byl vytvořen. Nyní k němu přidejte spotovou barvu „White“ a takto připravený ovál přeneste do vrstvy White.
![](https://justprint.cz/blog/wp-content/uploads/Id_09-1.jpg)
Všem prvkům z bílé vrstvy je třeba přiřadit atribut přetisku (Attributes > Overprint Fill). Pokud jsou v prvcích návrhu obrysy (outline), musí být definována také barva přetisku.
![](https://justprint.cz/blog/wp-content/uploads/Id_10-1.gif)
Nyní můžete v náhledu barev (Separations Preview) zkontrolovat: přímou barvu (spot colour – White), podtisk (overprint) a CMYK. Pokud se zobrazí stejná zpráva jako na obrázku níže, znamená to, že je váš soubor dobře připraven.
DŮLEŽITÉ: před uložením souboru pro tisk převeďte všechna písma na křivky.
![](https://justprint.cz/blog/wp-content/uploads/Id_11-1.gif)
Příprava souboru k tisku
V tomto návodu vám představíme další způsob, jak uložit Vaši práci do výsledného souboru PDF. Samozřejmě tak můžete učinit exportem své práce, ale pro zájemce to vyzkoušejme.
V nabídce vyberte možnost Soubor – Výchozí nastavení Adobe PDF jako Press Quality (File > Adobe PDF Presets > Press Quality). Soubor tak bude mít kvalitu vhodnou pro tisk (300 ppi).
![](https://justprint.cz/blog/wp-content/uploads/Id_12-1.jpg)
V okně „Obecné“ (General) se ujistěte, že je v části Výchozí nastavení Adobe PDF vybrána možnost Press Quality.
![](https://justprint.cz/blog/wp-content/uploads/Id_13-1.jpg)
Na kartě „Komprese“ (Compression) vyberte pro obrázky možnost ZIP.
![](https://justprint.cz/blog/wp-content/uploads/Id_14-1.jpg)
V části „Značky a spadávky“ (Marks and Bleeds) vyberte možnost „Použít nastavení spadávky dokumentu“ (Use Document Bleed Settings). Formát se automaticky zvětší o nastavenou hodnotu. Pokud jste tak neučinili, můžete spadávky nastavit ručně. Nezapomeňte, že všechna pozadí použitá v grafice (např. fotografie) by měla sahat po okraj spadávky.
![](https://justprint.cz/blog/wp-content/uploads/Id_15-1.jpg)
V tomto okně nic neměníte.
![](https://justprint.cz/blog/wp-content/uploads/Id_16-1.jpg)
V tomto okně nic neměníte.
![](https://justprint.cz/blog/wp-content/uploads/Id_17-1.jpg)
Pokud odesíláte soubor do tiskárny, nezabezpečujte jej. Nesdílíme je ani je neposkytujeme třetím stranám. S námi se nemusíte obávat o své duševní vlastnictví.
![](https://justprint.cz/blog/wp-content/uploads/Id_18-1.jpg)
V okně Souhrn (Summary) lze zobrazit různé poznámky. Pokud jste soubor správně připravili k tisku, v tomto okně se nezobrazí žádná upozornění.
![](https://justprint.cz/blog/wp-content/uploads/Id_19-1.jpg)
Poté obdržíte soubor PDF v následujícím zobrazení. Naše ukázková grafika je pokryta vrstvou spotové barvy, což je správné, protože spotová barva musí být vždy na povrchu.
![](https://justprint.cz/blog/wp-content/uploads/Id_20-1.jpg)
Gif s náhledem barev z úrovně PDF ukazuje, že naše spotová barva (White) je přetisknutá a jednotlivé barevné separace v souboru jsou viditelné.
![](https://justprint.cz/blog/wp-content/uploads/Id_21-1.gif)
Hotovo! Přejete si ještě důkladně ověřit a stáhnout soubory na jejichž základě jsme tvořili tutoriál? Najdete je zde.
Prohlédněte si také další tutoriál z příprav souborů s bílým potiskem v programu Adobe Illustrator.