Výroba papíru je téma, které může vyvolat bouři, zejména když se do diskuse zapojí ekologická témata. V tomto textu se zabýváme otázkami, které odpovídají na důležité – i etické – otázky související s výrobou papíru.
Výroba papíru – fakta a mýty
První souvislost s výrobou papíru je kácení stromů. Všeobecně panuje názor, že lesy jsou masivně káceny pro potřeby trhu. Skutečností je, že tyto nejsou nikterak zanedbatelné – polovina světové produkce dřeva je určena pro výrobu papíru, zbytek pro jiné potřeby (palivové dřevo nebo surovina pro nábytkářský či stavební průmysl). Jsou však stromy skutečně káceny bez rozmyslu a dochází ke kácení všech druhů stromů? Ne vždy.
❌ Mýtus č. 1
K výrobě papíru se používá nejkvalitnější dřevo.
✅ Fakt
Dřevo na výrobu papíru pochází z tzv. udržovacích řezů, které jsou nezbytné pro hygienu porostu. Stromy z tohoto typu kácení by byly stejně pokáceny – například proto, aby neubíraly světlo nebo prostor pro růst zbývajících stromů. Přidělení dřeva z ošetřovacích řezů na výrobu papíru je způsob, jak využít surovinu, která vzniká při těchto „hygienických“ řezech.
❌ Mýtus č. 2
Pro výrobu papíru se používají dlouhověké stromy, například duby.
✅ Fakt
To není pravda. Dřevo na výrobu papíru obvykle pochází z jehličnatých porostů. Obvykle se jedná o borovice, které potřebují k růstu méně času než například duby. V zásadě se na celulózu používá dřevo všech jehličnatých druhů vyskytujících se v Polsku – kromě borovice – smrku a jedle a některých listnatých druhů (buk, topol, bříza).
🌲 Borovice lesní – průměrný věk dospělého stromu je 50 let
🌳 Dub – průměrný věk dospělého stromu je 120 – 200 let
„(…) stromy, z nichž se nejprve vyrobí role dřeva a pak role a listy papíru, se stejně musí pokácet. Vždyť péče o les zahrnuje neustálé prořezávání. Dřevo na výrobu papíru, běžně označované jako „vlákninové dřevo“, pochází z výřezů v mladých porostech a je nejhorší kvality. Prořezáváme borové, smrkové, březové nebo olšové mlází kácením nejslabších stromů. Te najcieńsze są rozdrabniane na wióry i trafiają do firm produkujących np. płyty meblowe. O něco silnější, ale technicky vadné kusy dřeva, zase putují do papírny.“
Lesník Jarek, „Role papíru jsou vyrobeny z rolí dřeva“, zdroj www.lasy.gov.pl.
V tomto případě je větším problémem než kácení stromů při výrobě papíru spotřeba velkého množství vody a chemikálií.
Na obrázku: hromady dřeva na výrobu papíru. Tento druh dřeva, kterému se ve státních lesích říká „celulóza“, není vhodný pro použití v nábytkářství nebo stavebnictví. Zdroj: lasy.gov.pl.
Papír s certifikátem FSC
Na trhu je stále více papíru s certifikátem Forest Stewardship Council. Správné obhospodařování lesů). Papír s označením FSC je vyroben ze dřeva z lesů obhospodařovaných udržitelným a bezpečným způsobem.
Dřevěný a bezdřevý papír – rozdíly ve výrobě
Další otázkou po získání surovin pro výrobu papíru je výrobní proces.
Dřevní hmota se upravuje – buď chemicky, nebo mechanicky. V závislosti na typu procesu je výsledkem buď dřevěný, nebo bezdřevý papír. Jedna metoda je nízkoodpadová, v případě druhé jdou zbytky z úpravy do druhého okruhu nebo se používají jako energetická surovina.
Dřevěný papír – vyrábí se mechanickou metodou s malým množstvím odpadu. Při zpracování se spotřebuje přibližně 95 % objemu dřeva, které se rozemele spolu se zbývajícími složkami, jako jsou pryskyřice a lignin, až se oddělí celulózová vlákna. Ve složení takového papíru proto najdeme dřevní hmotu, sběrový papír a buničinu – v různém poměru.
Bezdřevý papír – vyrábí se chemickou úpravou dřeva za účelem izolace čisté celulózy ze dřeva. Výsledný papír má ve svém složení pouze celulózu nebo celulózu a dlouhovláknitou buničinu – hadrovinu. Vlákna získaná tímto výrobním postupem jsou dlouhá a odolná vůči stárnutí. Zbytky po zpracování se používají jako surovina v dalších výrobních procesech nebo jako zdroj energie.
Výrobní proces šetrný k životnímu prostředí
Chemické zpracování dřeva je v hledáčku nejen ekologů, ale také papíren, které optimalizují své procesy a snižují tak negativní dopady na životní prostředí, které mohou výrobu papíru provázet. Identifikaci správných výrobních postupů napomáhá vhodné označování.
Symbol EU Ecolabel udává, že při výrobě papíru nebyly použity žádné sloučeniny chlóru ani jiné škodlivé látky. Kromě ekoznačky EU Ecolabel se setkáme také s následujícími značkami:
➤ PCF – místo chlóru se k bělení používá peroxid vodíku, ozón nebo kyslík,
➤ TCF – při výrobě nebyl použit chlor,
➤ ECF – chlór byl ve výrobním procesu nahrazen méně invazivními látkami.
Papírenský průmysl dnes usiluje o stále udržitelnější a ekologičtější výrobu. Je to dáno jak mnoha předpisy platnými na národní, evropské a mezinárodní úrovni, tak rostoucím povědomím o životním prostředí.
♻ Seznamte se s ekologickými standardy, které používáme při každodenní práci v naší tiskárně Justprint, aby byl tisk ekologičtější a šetrnější k životnímu prostředí.
Čtěte také: